گریس | اول روانکار سار

نویسنده مدیر 2019/03/12 07:19:48 0 نظر

گریس صنعتی

گریس از ترکیب یک تغلیظ‌گر همچون صابون فلزی با یک روان کننده یعنی روغن صنعتی ساخته می‌شود. غلیظ کننده‌ ها، هیدروکربن‌ هایی هستند که ۵۰ تا ۶۰ ( و حتی خیلی بیشتر از ۸۰ ) اتم کربن دارند.

 

روغن پایه در تولید گریس

روغن پایه تقریبا ۹۰ درصد از وزن گریسها را تشکیل می دهد و نقش محوری روانکاری بلبرینگ را بازی می کند. این نوع روغن می تواند معدنی ( روغن پایه معدنی ) و یا مصنوعی ( روغن های پایه صنعتی ) باشد. از روغن پایه معدنی بطور معمول در مواقع عادی و هنگامی که ویسکوزیته و دمای کم مورد نظر بوده و پایداری و دمای بالا مد نظر باشد، از روغن های صنعتی پایه که از ویژه گی های فنی گریس نسوز است استفاده می شود.

 گرانروی روغن پایه در گریس نسوز، بارزترین خصوصیت آن است که جهت حفظ و باقی ماندن روانکار در بین اجزاء گردشی و غلتکی و ممانعت از مماس شدن مستقیم آنها با یکدیگر در حداکثر دمای کاری بلبرینگ بکار می رود. اگر ویسکوزیته روغن پایه پایین باشد، در دمای پایین و زمانی که بلبرینگ سرعت بالا یی دارد بکار می روند و چنانچه ویسکوزیته روغن پایه بالا باشد میتوان از آن به عنوان روغن پایه گریس نسوز استفاده کرد و در شرایطی که دمای کاری بلبرینگ بالا و یا تحت بار سنگین قرار دارد بکار برد.

گریس نسوز | اول روانکار سار

تاثیر و عملکرد گریس نسوز

از گریس نسوز برای روانکاری قطعات و اجزایی استفاده می‌شود که روانکاری مکرر توسط روانساز مایع ممکن نبوده و یا اقتصادی نباشد. (مانند قطعات متحرک جلوبندی خودرو) بر خلاف روغن‌ها که قابلیت خنک‌کنندگی و پاک‌کنندگی دارند، گریس‌ها نمی‌توانند این وظیفه را انجام دهند.

 

بسیاری از نیروهای مولد حرکت بدون استفاده از گریس نسوز قابل کار کردن نیستند. هر چند گریس نسوز در مقابل سایر روانکارها از مقدار مصرف کمتری برخوردار است ولی جایگاه آن دارای اهمیت بالایی برخوردار است و قابل جایگزینی با مواد دیگر نیست. به مهمترین موارد استفاده گریس اشاره می کنیم:

تعداد دفعات روانکاری با گریس نسوز در قیاس با روغن کمتر بوده و این باعث کاهش هزینه و تعمیرات می‌شود. این مسئله در شرایطی که دسترسی به ماشین آلات سخت باشد، یک مزیت محسوب می‌شود. مانند موتورهای نصب شده بر روی سقف‌ها، خطوط محرکه، بلبرینگ‌های غیرقابل دسترس و نظایر آن.

 

گریس نسوز به عنوان یک عایق برای وارد شدن گرد و خاک یا خروج برخی مواد از ماشین آلات عمل می‌کند. روانکاری با گریس در آب بندی قطعات و کاربرد کاسه نمدها و... با هزینه کمتری انجام می‌شود. کاسه نمدهای آب بندی شده به وسیله روغن، به دلیل تولید اصطکاک بیشتر با قطعات، نیروی بیشتری را تلف می کنند.

در مقایسه با روغن، گریس نسوز برای مدت بیشتری روانکاری را ادامه می‌دهد. برخی گریس‌ها طوری ساخته شده‌اند که به صورت آب بندی در قطعه باقی مانده و طول عمر آن با قطعه یکی است. زمانی که از قطعه ای استفاده نشود و روانکار آن خارج شود، برای پیشگیری از زنگ زدگی قطعه، از گریس استفاده می‌شود.

برخی از گریسها مشکل روانکاری در مجاورت با آب را حل کرده‌اند. تعدادی از گریسها اصطکاک کمتری را در زمان شروع دستگاه ایجاد می‌کنند.

گریس نسوز مانند یک لایه نرم بین قطعات قرار گرفته و باعث کاهش صدا و ارتعاش و کارکرد روان در برخی دستگاه‌ها مانند چرخ دنده‌های بزرگ می‌شود.

گریس نسوز - اول روانکار سار

موارد کاربرد گریس نسوز

 

 

گریس نسوز در دستگاه‌هایی که در فشار و دمای بالا، شرایط سخت عملیات، سرعت پایین و شوکهای مداوم کار می‌کنند و یاتاقان‌ هایی که گردش محوری آن ‌ها به‌طور مرتب معکوس می‌شود بهتر عمل می‌کند.

در جایی که ماشین آلات به شدت خوردگی و سایش داشته باشند، گریس در بیشتر موارد کاربرد بهتری دارد.

بیشتر گریسها در دماهای متغیر کاربرد وسیعی دارند ولی بیشتر روغنها دارای دمای کارکرد معینی هستند.

در طراحی بوشها و یاتاقانهای ماشین آلات، گریس نسبت به روغن نقش مؤثرتری داشته و عناصر تشکیل دهنده آن را ساده می‌کند. به‌طور کلی استفاده از روغن برای این منظور هزینه بالایی را به خود اختصاص می‌دهد.

شرکت اول روانکار سار با تکیه بر اصل کیفیت در تولید و عرضه ی انواع روانکارهای تخصصی در بازارهای داخلی و کشور های خاورمیانه  با قیمتی رقابتی، آمادگی خود را در فروش انواع گریس های صنعتی اعلام می دارد. 

نظر خود را بیان کنید